czwartek, 6 grudnia 2012

Wirtualizacja - czyli all in one

Doczekaliśmy czasów w których nie musimy posiadać kilku komputerów fizycznych, aby poćwiczyć nieco administracje systemami. Mamy do wyboru kilka systemów wspierających wirtualizacje, czyli możliwość współistnienia kilku systemów na jednym komputerze. Chodzi tutaj zarówno o systemy z rodziny MS jak i GNU/Linux. Jedynym problemem jest ograniczenie co do architektury. Jeżeli nasz komputer wspiera jedynie 32 bity nie będziemy mogli uruchomić systemów 64 bitowych. Natomiast z 64 bitowe systemy mają kompatybilność wsteczną, czyli będzie można pracować na systemach 32 bitowych.

Jako że wszyscy kochają dostawać dobre rzeczy za darmo dlatego też do tej pory korzystałem z dwóch takich aplikacji:1)Windows Virtual PC - aplikacja dostarczana przez Microsoft, umożliwia uruchomienie jednocześnie kilku maszyn zarówno ze stajni MS jak i GNU/Linux aczkolwiek część użytkowników ma problemy z używaniem open source:). Generalnie działanie tej wirtualki pozostawia dużo do życzenia. W porównaniu w Oracle Virtual PC potrzeba dużo więcej pamięci ram, inaczej przy minimum 1.5GB  można co najwyżej uruchomić 2 systemy XP, o 7-ce czy wersjach serwerowych szczególnie tych z dużą ilością uruchomionych usług można zapomnieć. Pobrać można stąd.

2) Oracle Virtaul PC - sygnowany przez Oracle'a system dla wirtualizacji wspierający większość systemów łącznie z systemami Apple'a. Posiada bardzo dużą ilość opcji, które pozwalają dostosować wydajność do potrzeb naszego małego laboratorium. Poniżej dodam kilka screenów przedstawiających wygląd oraz opcje ustawień:

-Okno główne - wylistowane są wszystkie obecnie zainstalowane systemy wirtualne:


- System - przydziela wielkość pamięci ram (max. 50% dostępnej dla systemu fizycznego)dla maszyny wirtualnej, informacje o kolejności bootowania systemu oraz procesora.-Ekran - przydziela pamięć dla wirtualnej karty graficznej.-Nośniki - pozwala na zmianę zamontowanych obrazów z systemami operacyjnymi, pozawala na zmianę dysku w przypadku gdy po instalce nowej funkcjonalności system działa niestabilnie, dzięki czeu zaoszczędzamy mnóstwa czasu przy ponownym instalacji systemu.


-Sieć - umożliwia na podłączenie do 4 wirtualnych kart sieciowych, dzięki czemu można zbudować potężny router w którym możemy zasymulować działanie 4 różnych sieci w których umieścimy wirtualki różnych systemów. Każda karta posiada 6 opcji w których może działać:
#Niepodłączona - to chyba jasne, kabelek odłączony,
#NAT - pozwala na udostępnienie internetu na system wirtualny poprzez wirtualne ip 10.0.2.15, możemy pingować,
#Mostkowana - wykorzystujemy fizyczne interfejsy komputera(LAN,Wifi), mam problem z podłączeniem modemu Huawei na usb,
#Sieć wewnętrzna - zalecam dla sieci których testowych, czyli takich które mają dostać dostęp do sieci przez NAT, lub takich gdzie system ma być poza dostępem do internetu,
#Karta sieci izolowanej - korzystam z niej obecnie aby bez problemów podłączyć się z fizycznego komputera do wirtualki przez Putty
#Generic Driver - wirtualny sterownik dla sieciówki, jednak nikt narazie nie wyprodukował narzędzi, aby można było go wykorzystać-Porty - dzięki tej opcji możemy podłączyć urządzenia COM, o ile oczywiście nasza maszyna ma fizyczne porty, ponieważ przejściówki USB -> COM mogą się buntować.-USB - tutaj możemy przechwycić urządzenia podłączone do fizycznych portów usb, plusem jest że można obsługiwać tyle urządzeń ile portów fizycznie mamy, należy podłączyć np. Huawei (w moim przypadku) i przechwycimy go do systemu wirtualnego klikając na zielonego plusa i gotowe.


-Współdzielone katalogi - możemy zmapować katalogi z dysku fizycznego do wirtualki, gdy potrzebujemy mieć dostęp do plików z dysku.


Jak na razie nie mam problemów z działaniem od czasu do czasu tylko update i można psuć do woli, bez konieczności reinstalacji systemu głównego.

Virtual Boxa można pobrać stąd.
3) VMware - warto wspomnieć również o tym narzędziu, choćby dlatego że w przeciwieństwie do MS-wego systemu wspiera 64 bity. Producent również daje możliwość pobrania gotowych obrazów z czystymi systemami. Jest ono również zoptymalizowane dzięki czemu działanie jest nieco lepsze niż u konkurencji.

VMware do pobrania stąd

4)Hyper-V - stosunkowo nowe narzędzie MS, wbudowane jest ono w 64 bitowy Server 2008. Daje możliwość stworzenia farmy wirtualnych maszyn bez potrzeby instalowania narzędzi takich jak w/w. Jako że posiadam 32 bity nie mam możliwość napisać czegoś od siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz