niedziela, 21 kwietnia 2013

FreeNAS - Instalacja cz.1

Ciekawym rozwiązaniem szczególnie dziś, gdzie lawinowo przybywa danych jest NAS (Network-Attached Storage). Można zakupić dedykowane urządzenie w postaci małej skrzynki wyposażonej w kilka / kilkanaście dysków twardych, które po wpięciu do sieci posłużą nam jako duży magazyn przestrzeni dyskowej, którą możemy udostępnić naszym użytkownikom. Jeżeli jednak nie potrzebujemy magazynu o pojemności powiedzmy 100 TB, ale na 2-3TB czyli tak naprawdę jeden dysk twardy, możemy ten sam efekt osiągnąć poprzez wykorzystanie opartego o FreeBSD, FreeNAS.
W tym celu musimy posiadać dostęp do sieci, z niej ściągnąć FreeNAS 8.0. W zależności od obciążenia musimy posiadać min 1GB ramu, procesor około 1.5-2GHz procesor oraz dysk / dyski, na których będziemy udostępniać miejsca dla naszych plików.
1) Instalacja (jest dość prosta należy wykonywać polecenia pokazywane na ekranie ):


Na ostatnim ekranie widzimy IP poprzez które możemy zarządzać naszym serwerem. Generalnie FreeNAS działa jako czarne okienko, GUI jest "wyrzucone" na stronę przeglądarki, poprzez którą możemy w dużej mierze tym narzędziem zarządzać, co ciekawe jest możliwość z poziomu przeglądarki uzyskać dostęp do konsoli.Na początku po wejściu do systemu poprzez przeglądarkę, warto zmienić hasło dla użytkownika administrator, równie dobrym pomysłem jest zmienienie nazwy konta na inne niż admin, w celu utrudnienia ewentualnego ataku na to konto, a w końcu przejęcie serwera :
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz