niedziela, 14 kwietnia 2013

Vyatta router cz.1

Vyatta nie ma dużych wymagań, niezależnie od tego czy maszyna jest wirtualna, czy też fizyczna powinna ona spełniać poniższe wymagania:
- Procesor około 1.5 Ghz
- Pamięć 512 MB
- Dysk 2 GB
- 2 Karty Sieciowe

Procesor:
Szybkość procesora to pojęcie względne i zależy ono w głównej mierze od szybkości naszego łącza. Przy przesyle danych na poziomie 25Mbit/s użycie procesora osiągało w moim przypadku około 980 MHz 

Pamięć:
Zalecam tutaj 512 MB. Ustawienie większego rozmiaru pamięci będzie po prostu marnowaniem zasobów, podczas gdy mniejsze może mieć negatywnie odbicie na wydajności naszego routera.

Dysk:
Tutaj trzeba dokonać dobrze przemyślanego wyboru, zwłaszcza kiedy chodzi o maszynę fizyczną. Na maszynie wirtualnej problem jest niewielki, a konkretnie wybór rozmiaru dysku. Sama Vyatta do funkcjonowania potrzebuje zaledwie 1 GB. Jednak część jej funkcjonalności takiej jak DNS Cache albo webproxy może wymagać dodatkowego miejsca dlatego zalecam dysk o rozmiarze 2 GB.
W przypadku fizycznej maszyny dodatkowym problemem jest wybór typu nośnika danych. Osobiście zalecam pamięć flash jako bardziej niezawodną, jednak są dwa wyjątki przy których ją odradzam - chodzi mi tutaj o logowanie zdarzeń do plików lokalnych oraz przy wykorzystywaniu takiej funkcjonalności jak webproxy.

Karty Sieciowe:
Aby router spełniał swoją funkcjonalność potrzebne nam są minimum 2 karty sieciowe.
Pierwsza posłuży nam do ruchu z zewnątrz (WAN), druga do ruchu wewnętrznego (LAN). Na początek musimy pobrać obraz systemu. Vytta jest uruchamiana z płyty, której obrazy (wszystkie wersje) można pobrać:http://www.vyatta.org/downloads. Obecnie najnowszą wersją jest 6.6, pobieramy obraz, który musimy nagrać na płytę lub w przypadku instalacji na maszynie wirtualnej wystarczy podpiąć obraz, aby możliwy był z niego rozruch. Na początku wciskamy enter po około minucie zobaczymy prośbę o dane do logowania, wtedy wpisujemy: vyatta, vyatta.


System zainstalujemy na dysku twardym w tym celu wydamy polecenie:

install system

Następnie musimy w jakiś sposób podzielić nasz dysk na partycje. Domyślnie  instalator podzieli dysk sam, dlatego wystarczy zatwierdzić ustawienia klawiszem Enter:
Dalej musimy wskazać gdzie system ma zostać zainstalowany, jako że mamy jeden dysk pokaże się nam jako domyślny, więc do zatwierdzamy, jeżeli posiadamy więcej dysków / partycji musimy wskazać poprawne miejsce:
Następnie nasz dysk musimy sformatować, dlatego na pytanie wpisujemy y:
Musimy wskazać wielkość partycji jaki chcemy przeznaczyć na instalację, pozostawmy domyślną wartość :


Widzimy postęp przygotowania środowiska do zainstalowania systemu, na koniec potwierdzamy skopiowanie na dysk pliku konfiguracyjnego:Musimy ustawić nasz login oraz hasło do systemu:


Jeżeli na koniec zobaczymy poniższy komunikat oznacza to że wszystko przeprowadziliśmy tak jak trzeba:


Po instalacji musimy zrobić restart maszyny poleceniem, oczywiście w między czasie musimy wyjąć płytkę z napędu / odmontować w środowisku wirtualnym :

reboot now

Logujemy się przy pomocy loginu vyatta oraz wcześniej ustawionego hasła.

Musimy dokonać jeszcze konfiguracji naszej maszyny poleceniem:

configure 


vyatta@vyatta:~$ configure
[edit]
vyatta@vyatta# set interfaces ethernet eth0 address dhcp
[edit]
vyatta@vyatta# commit


Wszystkie zmiany w systemie zatwierdzamy poleceniem commit. Oczywiście tak jak w każdym systemie wywodzącym się z GNU/Linux możemy przy pomocy klawisza TAB uzyskać podpowiedzi, np. co do ilości oraz rodzaju połączeń sieciowych (widzimy to w linijce gdzie widzimy eth0 oraz eth1, jak również dostępne protokoły dhcp)

Dodajmy do systemu możliwość logowania się przez ssh:Zmienimy jeszcze nazwę naszej maszyny oraz dodamy informacje o naszej domenie:Aby móc lokalnie pracować, przy pomocy nazw domenowych musimy odpowiednio taką funkcję skonfigurować:
Możemy dodatkowo ustawić naszą strefę czasową:
Jeżeli chcemy zmienić nasze hasło używamy polecenia:
Na koniec zapisujemy naszą konfigurację poleceniem:

save

W kolejnej części chciałbym przedstawić więcej szczegółów związanych z ruchem na interfejsach sieciwych.

Więcej informacji można uzyskać z prezentacji przedstawicieli firmy Techniserv (przedstawiciela na Polskę firmy Vyatta oraz administratora portalu dobreprogramy.pl):
http://www.dobreprogramy.pl/Vyatta-w-serwerowni-i-w-domu,Wideo,20116.html
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz