niedziela, 27 października 2013

Windows Deployment System (WDS) cz.1

Mając do zainstalowania system operacyjny na kilkunastu stacjach naprawdę można popaść w lekką paranoję. Jednak możemy ułatwić sobie nieco życie możemy użyć WDS, dzięki któremu zdalnie jesteśmy w stanie zainstalować nowy system operacyjny.

W tym celu wykorzystamy MS Windows 2008 Server, do tego musimy zainstalować: Active Directory, DHCP, DNS. Kary sieciowe naszych maszyn nie mogą mieć przypisanych adresów IP na stałe, komputery muszą mieć możliwość bootowania systemu z sieci.1) Przygotowanie środowiska:

Serwer wdrażania – udostępnia wszystkie funkcje, które umożliwiają konfigurowanie i zdalne instalowanie systemów operacyjnych Windows. Za pomocą tej roli możemy tworzyć i dostosowywać obrazy, a następnie instalować je na komputerach.

Serwer transportu – udostępnia podzbiór funkcji WDS. Rola ta umożliwia wysyłanie danych z użyciem multiemisji.Jeżeli używamy innego oprogramowania niż DHCP do rozdawani adresów zaznaczamy tylko pierwszą opcję


Ustawimy możliwość pobierania plików instalacyjnych z naszego serwera przez nasze nowe maszynyDodajemy obraz systemu do serwera. Klikamy zakończ, wkładamy do napędu DVD dysk instalacyjny systemu np Windows 7 i przechodzimy do następnego kroku.

Wybieramy literkę napędu w którym jest płytka z systemem.

Możemy dodać obydwie wersje systemu Windows 7 (32 oraz 64 bity).


Widzimy również obraz PXE na zakładce Obrazy rozruchowe.


Mamy skonfigurowane środowisko do instalacji systemów w miarę automatyczny sposób na nowych komputerach.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz