sobota, 17 października 2015

Exchange 2013 - Wstęp cz.1

1.Wstęp
W dzisiejszych czasach najcenniejszą rzeczy w biznesie jest informacja, dlatego też aby mieć nad nią kontrolę dobrym pomysłem jest wdrożenie w środowisku firmowym serwera pocztowego Exchange 2013.
W odróżnieniu od wersji 2010 zaszły w nim duże zmiany, poczynając od wyglądu interfejsu, sposobu logowania się do panela zarządzającego a kończąc na zmniejszeniu ilości ról samego systemu.
Obecnie do wyboru posiadamy:


1.1. Role

- Mailbox - zarządza bazą skrzynek mailowych. W jej skład wchodzą istniejące w poprzedniej wersji Hub Transport (odpowiada za przesył wiadomości zarówno wewnątrz organizacji jak i z zewnętrznych serwerów) oraz Unifield Messaging (pozwala na skrzynkę mailową otrzymywać faxy oraz wiadomości głosow).

- Client Access - pozwala na dostęp do skrzynki pocztowe np. poprzez podłączenie Outlook'a.

- Edge Transport - pozwala chronić skrzynki mailowe przed dostawaniem się do nich zainfekowanych wirusami wiadomości. Rola ta pojawiła się dopiero po zainstalowaniu SP1 do Exchange'a 2013.
1.2 Wygląd
Nie zobaczymy w wersji 2013 również znanej z wersji 2010 Exchange Managment Console, którą zastąpił webowy panel administracyjny Exchange Admin Center.  


1.3 Wsparcie

Obecnie wsparcie przez MS jest realizowane dla 3 ostatnich wersji Exchange'a:

- Exchange 2007 do 04.11.2017
- Exchange 2010 do 14.01.2020
- Exchange 2013 do 11.04.2023


1.4 Integracja

Exchange 2013 pozwala na integrację z innymi komponentami/produktami Microsoft:

- Active Directory -  jest wymaganym komponentem do poprawnego działania Exchange'a w ten sposób możemy kontem z AD powiązać zaówno logowanie do systemu, działanie Exchange'a jak również dostęp do pliku.

- Microsoft Lync -  komunikator internetowy, który w najnowszej wersji pozwala również na tworzenie wideokonferencji, współdzielenie pulpitu przez wielu użytkowników wraz z udostępnianiem plików tam istniejących. Dzięki czemu możliwe jest przedstawienie prezentacji dla uczestników telekonferencji z jednego komputera.

- Microsoft SharePoint - jest aplikacją wykorzystywaną w dużych organizacjach do budowy pracy grupowej. Pozwala na udostępnianie członkom grupy materiałów potrzebnych im do pracy, są to zarówno pliki jak również współdzielenie kalendarzy czy też harmonogramów prowadzonych projektów.

- Unified Communication - krótko mówiąc połączenie, np. Exchange'a, Lync'a oraz SharePoint'a.


1.5 Nowości

- role - w wersji Exchange 2013 Hub Transport oraz  Unifield Messaging zostały zintegrowane z Mailbox.

- wdrażanie po nowemu - uproszczenie instalacji, w nowej wersji wiele opcji, które wcześniej były wybierane ręcznie teraz są instalowane automatycznie.

-panel administracyjny -  Exchange 2013 jest zarządzany przez przeglądarkę poprzez aplikację webową. Integracja z PowerShellem pomaga również w szybszym zarządzaniu Exchange'm poprzez skrypty.

Outlook Web App - aplikacja webowa, przy pomocy której możliwe jest zalogowanie się do skrzynki mailowej poprzez przeglądarkę.

- Data Loss Prevention - pozwala na lepszy nadzór nad przepływem wiadomości, w momencie gdy użytkownik będzie próbował przesłać zabronione wiadomości, system zablokuje taką możliwość.

- ochrona -  zaimplementowana została funkcja blokowania złośliwych maili, które mogą zostać przesłane do firmy.

- integracja - Exchange w połączeniu z Lync oraz SharePoint pozwala połączyć w jeden w pełni działający system kilku produktów Microsoftu.

- Site MailBox - skrzynka pozwala na korzystanie z maili oraz plików tam przechowywanych przez kilka osób pracujących na SharePoint.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz