sobota, 31 października 2015

ICDN 1 - IOS - system CISCO cz.5

Przejdziemy teraz do omówienia kroków potrzebnych do podłączenia się administratora do konsoli zarządzającej działaniem urządzenia.

1. Kabel konsolowy -  jest medium, którym jesteśmy w stanie rozpocząć konfigurowanie naszego urządzenia Cisco. Podłączamy go do portu opisanego jako CONSOLE. Sam kabel z jednej strony zakończony jest  wtyczką Com, z drugiej zaś strony zaś RJ-45.
Wtyczkę COM podłączamy do gniazda w komputerze, natomiast RJ-45 do portu CONSOLE w urządzeniu.2. Podłączenie - musimy przeprowadzić konfigurację podłączenia w programie HyperTerminal, na przykładzie Windows XP.

- przechodzimy w systemie kolejno: Start->Programy->Akcesoria-> Komunikacja->HyperTerminal


- wybieramy numer portu COM, do którego mamy podpięty kabel konsolowy.


- ustawiamy parametry podłączenia do urządzenia.


- widzimy konsolę.
3. System IOS - wprowadzenie do systemu działającego na urządzeniach Cisco.
Jako że sprzęt Cisco do najtańszych nie należy dlatego polecam Packet Tracer(PT), który symuluje działanie urządzeń Cisco.
Każde urządzenie CISCO posiada kilka poziomów dostępu do niego. Dzięki czemu możemy zablokować dostęp do możliwości konfiguracji, tak aby niepowołana osoba nie mogła niczego popsuć.

1. Tryb użytkownika - pozwala na przeglądanie ustawień urządzenia, ale nie pozwala ich zmienić.
Znak zachęty to switch>.
2. Tryb uprzywilejowany - ten tryb pozwala na konfigurację urządzenia. Możliwe jest zabezpieczenie tego trybu hasłem. Znak zachęty to switch#. Aby przejść do tego trybu należy wpisać enable.
3. Tryb konfiguracji globalnej -  w tym trybie możliwe jest ustawienie szybkości działania interfejsów urządzenia, jego nazwy. Znak zachęty to switch(config)#. Aby przejść do tego trybu należy wydać configure terminal.  


Dodamy w PT switch 2960, przechodzimy na CLI wciskając enter będziemy mogli rozpocząć pracę z urządzeniem.

Zaczniemy od  pokazania wszystkich dostępnych poleceń. W tym celu musimy wejść w tryb uprzywilejowany wydając enable.
Następnie wpisujemy znak ?, tym samym zobaczymy wszystkie dostępne polecenia.Jeżeli nie znamy dokładnie nazwy polecenia możemy pokazać wszystkie polecenia pasujące do wpisanego przez nas początku, używamy w tym celu klawisza TAB na klawiaturze.


Po wciśnięciu TAB.IOS pokazuje również nasze błędy, jeżeli wpiszemy błędnie polecenie system nam o tym poinformuje.


1 komentarz: