sobota, 31 października 2015

ICDN 1 - Media sieciowe - czym przesłać dane cz.4

Media sieciowe są sposobami, którymi przesyłane są dane w sieciach komputerowych.

1. Kabel koncentryczny - przewód telekomunikacyjny, wykorzystywany do transmisji sygnałów zmiennych małej mocy.
Aby nastąpiła transmisja sygnału muszą wystąpić w przekroju prowadnicy dwa ośrodki metalowe oddzielone od siebie, tak by mogła wystąpić różnica potencjałów. Przewód współosiowy spełnia ten warunek.

Kabel koncentryczny zbudowany jest z:

-przewodu elektrycznego – najczęściej miedziany lub aluminiowy, spotyka się również linki stalowe,
-izolacji wewnętrznej (dielektryk) – oddziela przewodnik od ekranu. Od jego wymiarów oraz stałej dielektrycznej zależy impedancja falowa kabla.
ekranu – stanowi drugi niezbędny ośrodek przewodzący. Jednocześnie chroni sygnał przed zakłóceniami elektromagnetycznymi pochodzącymi ze środowiska. Najczęściej w postaci foli aluminiowej, oplotu miedzianego lub aluminiowego, czasami również w postaci tulei (przewody półsztywne),
izolacji zewnętrznej (choć nie zawsze) – pełni funkcje zabezpieczania przewodu przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, dla tanich kabli z niepełnym oplotem stanowi ważny element konstrukcyjny

Dzięki swej budowie kable koncentryczne są odporniejsze na zakłócenia w stosunku do kabli symetrycznych. Stosuje się je do przesyłania sygnałów sinusoidalnych oraz cyfrowych w zakresie 20 Hz – 15 GHz. Powszechnie wykorzystanie:

-Instalacje antenowe odbiorcze oraz nadawcze małej mocy (do kilkudziesięciu watów), do większych mocy stosuje się falowody z powodu jego mniejszych strat.
-Telewizja kablowa
-Telewizja przemysłowa cctv
-Instalacje anten satelitarnych
-Sieci komputerowe (Ethernet (np. 10BASE5) z szybkością do 10 Mb/s)
-Dostęp do internetu w technologii DOCSIS (modem podłączony do gniazda abonenckiego)
-Połączenia Audio-VideoKabel koncentryczny (RG213):
1. przewód
2. izolacja wewnętrzna
3. oplot (ekran)
4. izolacja zewnętrzna.2. Skrętka nieekranowana (UTP)skrętka nieekranowana jest zbudowana ze skręconych ze sobą par przewodów i tworzy linię zrównoważoną (symetryczną). Skręcenie przewodów ze splotem 1 zwój na 6-10 cm chroni transmisję przedinterferencją otoczenia. Tego typu kabel jest powszechnie stosowany w sieciach informatycznych i telefonicznych, przy czym istnieją różne technologie splotu, a poszczególne skrętki mogą mieć inny skręt. Dla przesyłania sygnałów w sieciach komputerowych konieczne są skrętki kategorii 3 (10 Mb/s) i kategorii 5 (100 Mb/s), przy czym powszechnie stosuje się tylko 5. Jej popularność wynika w dużym stopniu z faktu, iż jest ona tańsza od skrętki ekranowanej STP.
W praktyce instalacyjnej stosuje się wyłącznie okablowanie kategorii 5 i 6. Do niedawna normy określały istnienie kategorii 5e (rozszerzonej); po zmianach istnieje wyłącznie kategoria 5 (bez podziału na 5 i 5e). Niektórzy producenci okablowania oferują skrętkę kategorii 7, która została wprowadzona w 2002 roku - są to kable wyłącznie ekranowane typu S-STP o podwyższonych parametrach.
3. Skrętka ekranowana (STP) -  jeden z rodzajów skrętki. Odróżnia się ona tym od innych rodzajów skrętek FTP (ekranowanej folią) tym, że posiada ekran z oplotu, co powoduje, iż sygnał przesyłany za jej pomocą w mniejszym stopniu ulega zakłóceniom zewnętrznym. Ważne jest, aby ekran był dobrze uziemiony na końcach odcinków linii, w przeciwnym wypadku działa bowiem jako antena, pogarszając parametry sygnału. Uziemiać należy jedną stronę ekranu (w szafie, na panelu). Natomiast ważne jest, żeby zachować ciągłość ekranu od gniazda do szafy.3.1. Wykonanie kabla prostego - kabel prosty stosujemy do podłączenia ze sobą np. switcha oraz komputera. Poniżej rozkład par przewodów w kablu:

- musimy zdjąć osłonę przewodu na długości około 1.3cm:- prostujemy skręcone przewody, ustawiając je jednocześnie w poniższej kolejności:


1 – Biały z pomarańczowym
2 – Pomarańczowy
3 – Biały z zielonym
4 – Niebieski
5 – Biały z niebieskim
6 – Zielony
7 – Biały z brązowym
8 – Brązowy

- przewody wsuwamy do wtyczki, która zatrzaskiem skierowana jest do dołu, w takim ustawieniu kabel nr. 1 znajduje się w lewej stronie:3.2 Wykonanie kabla z przeplotem - kabla z przeplotem używamy do podłączenia np. dwóch komputerów. Jedyna różnica to ustawienie przewodów:

1 – Biały z zielonym
2 – Zielony
3 – Biały z pomarańczowym
4 – Niebieski
5 – Biały z niebieskim
6 – Pomarańczowy
7 – Biały z brązowym
8 – Brązowy


4. Światłowód - jest mediów, w którym dane przesyłane są za pomocą promieni świetlnych.
Wyróżniamy 2 rodzaje światłowodów:
- jednomodowy - wykorzystuje jedną ścieżkę do przesyłania danych, źródłem światła jest laser,
- wielomodowe - wykorzystuje wiele ścieżek do przesyłu informacji, źródłem światła jest dioda LED
Struktura światłowodu jednomodowego.
1. Rdzeń: 8 μm
2. Włókno: 125 μm
3. Pokrycia wewnętrzne: 250 μm
4. Pokrycie zewnętrzne: 400 µm


5. WLAN - sieci tego typu wykonywane są najczęściej z wykorzystaniem mikrofal jako medium przenoszącego sygnały, ale również z użyciem podczerwieni. Są one projektowane w oparciu o standard IEEE 802.11, który opisuje warstwę fizyczną i MAC.

Do komunikacji za pomocą mikrofal wykorzystuje się pasmo 2,4 GHz (w standardzie 802.11b oraz 802.11g) lub też 5 GHz (w standardzie 802.11a). W Europie pasmo 2,4 GHz jest podzielone na 13 kanałów w zakresie 2400 – 2483,5 MHz z krokiem 5 MHz (częstotliwość środkowa pierwszego kanału to 2412 MHz). Jednak pasmo zajmowane przez jedną sieć wynosi około 20 MHz, a więc w praktyce mogą pracować jedynie 3 sieci bez wzajemnych zakłóceń, ponieważ kanały zachodzą na siebie. Każdy kanał ma swoją częstotliwość nośną, która jest modulowana przy przesyłaniu informacji.

Szybkość przesyłania danych zależna jest od użytego standardu oraz odległości pomiędzy użytymi urządzeniami i wynosi najczęściej 11 (802.11b) lub 54, 108 (802.11a/g) Mb/s.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz