O mnie

Mam na imię Michał, od lat interesuję się tematyką administrowania zarówno systemami operacyjnymi, sieciami jak i bazami danych. Do tej pory miałem styczność z systemami MS 2000-2008 Server łącznie z wersjami desktop'owymi (2000-Seven), Debianem oraz bazami MySQL oraz Oracle.

Staram się jak najwięcej nauczyć w/w działach IT, do każdej konfiguracji podchodzę z determinacją, jeszcze nigdy nie zdarzyło się, abym czegoś wcześniej czy później nie ustawił tak, abym był z tego zadowolony.
Praca ta daje mi ogromną satysfakcję, a póki ona jest robię to bez przymusu i z ogromną chęcią.

Obecnie pracuję jako Młodszy Informatyk w jednej ze spółek zależnych grupy Oknoplast, gdzie mam przekrój chyba wszystkich możliwych obszarów IT, od czynności serwisowych stacji roboczych, poprzez problemy z siecią, a kończąc na nadzorze nad aplikacjami klasy ERP które wykorzystywane są przy przyjmowaniu zamówień, oraz pracach księgowych.

Ewentualne pytania proszę wpisywać jako komentarze pod postami, lub wysyłać na: problemydorozwiazania@gmail.com

9 komentarzy:

 1. Witaj.
  Z góry przepraszam, że piszę w tym miejscu.
  Mam dwa pytania:
  Pierwsze:
  mam do przygotowania 15 komputerów z debianem i środowiskiem lxde.
  Wszystkie komputery mają mieć zainstalowane najnowswze libreoffice przeglądarke google chrome i pakiet remmina,
  w każdym komputerze ma być konto o ambitnej nazwie użytkownik i hasło z opcją zmiany go przy pierwszym logowaniu. Na pulpicie mam umieścić skróty do wybranych aplikacji.
  Przygotowałem sobie bardzo prosty skrypt który robi to z automatu.
  Problem mam z umieszczeniem aktywatorów na pulpicie użytkownika, z poziomu skryptu.
  Próbowałem
  ln -s /usr/share/applications/nazwa_programu ~/użytkownik/Pulpit/
  Wywala mi błąd.
  Czy jest jakiś sposób na to?
  Drugie czy możesz w wpisie o zbieraniu informacji o komputerach z sieci lan pokazać jak mają być przygotowane dwa plik z których skrypt.
  mój mail: dariusz-pers@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  W http://geek-admin.blogspot.com/2014/03/zautomatyzowanie-wdrozenia-srodowiska.html opisałem mam nadzieję że w miarę jasno proces przygotowania do instalacji środowiska oraz jego konfiguracji. Punkt 1 jest opcjonalny. Co do pytania o zbieranie informacji oczywiście skrypt działa tylko i wyłącznie na systemach Microsoftu.W archiwum jest wszystko co trzeba, wystarczy wypakować na pulpit lub do pendrive'a i wykonać skrypt SysInfo.vbs-https://www.dropbox.com/s/cz88k7ua8v9rgqt/SysInfo.rar

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Zainteresowała mnie ostatnio instalacja nienadzorowana programów. Zrobiłem sobie folder z instalatorami oraz plik wsadowy, a w nim polecenia uruchamiające program instalacyjny z odpowiednim parametrem cichej instalacji. Niestety nie wszystkie instalki mają ten parametr. Jak zrobić by zainstalować je bez ingerencji użytkownika?

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdzie jest ten katalog na każdym komputerze w sieci? Jeżeli jest domena najlepiej będzie to zrobić przez GPO, programy muszą być paczkami .msi dzięki czemu programy zostaną zainstalowane w tle podczas logowania. Oczywiście nie można przesadzać inaczej użytkownicy lekką się zdenerwują, lepiej rozłożyć to w czasie.Więcej tutaj http://geek-admin.blogspot.com/2013/11/automatyczna-instalacja-oprogramowania.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie na każdym komputerze w sieci. Chcę sobie ułatwić reinstalacje systemu. W programach do automatycznej instalacji jest opcja do wyboru, który plik ma być uruchomiony przy pierwszym uruchomieniu systemu po reinstalacji i chciałbym go tam dodać, abym nie musiał zaglądać czy się już zainstalowało i klikać dalej, wiesz o co chodzi.
   Chcę to nagrać na pendriva, żeby mieć możliwość aktualizacji tych programów, sterowników co jakiś czas.
   Ale nie wiem jak zainstalować bezdotykowo programy, które nie mają parametru cichej instalacji. (sillent, quiet itp)

   Usuń
 5. Może to pomoże- http://silentinstall.org/. Trzeba zrobić własne wersje plików do nienadzorowanej instalacji plików, które nie mają takiej opcji fabrycznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny programik, ale ma wadę. Jak nagram instalkę co ma kilkać zapiszę i uruchomię z wiersza poleceń start nazwa -s to pojawia się info, że paczka została stworzona za pomocą tego programu i muszę kliknąć OK i dopiero się samo dalej instaluje. I jeszcze przy jakiejś instalce zauważyłem, że nie dało się odznaczyć by nie instalował mi śmieci. ;(

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam. Szukam programu, który danych godzinach zablokuje dostęp do internetu danej aplikacji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem jaki masz system oraz czy jest on w domenie czy nie, ale załóżmy że jest to 8.1, programem jeżeli tak to można nazwać może być np. firewall systemowy.

  1. Zapora systemu windows -> ustawienia zaawansowane.
  2. Jeśli pojawi się monit o kontrolę konta użytkownika, zaakceptuj.
  3. Wejdź w zakładkę "Reguły przychodzące".
  4. Rozwiń zakładkę "Reguły przychodzące" w prawym górnym rogu (domyślnie powinna być rozwinięta.
  5. Kliknij "Nowa reguła...".
  6. Wybierz "Program".
  7. Wciśnij "Dalej".
  8. Zaznacz "Ta ścieżka programu".
  9. Wskaż ścieżkę programu *.EXE.
  10. Wciśnij "Dalej".
  11. Wybierz opcję "Zablokuj połączenie".
  12. Wciśnij "Dalej".
  13. Zaznacz wszystkie 3 punkty "Domena", "Prywatny", "Publiczny".
  14. Wciśnij "Dalej".
  15. Nazwij regułę co teraz utworzyłeś (polecam użyć nazwę jakąś zmyłkową, np. System32.exe, oczywiście każdą regułę nazwij inaczej, bo można się skapnąć, że tu coś nie tak).
  16. Robimy opis, tylko taki żeby wyglądał na wpis systemowy, inaczej zainteresowany dostępem do netu złapie że ten wpis blokuje mu net dla aplikacji,
  17. Kliknij "Zakończ".
  18. Uruchom ponownie komputer.
  Opcjonalnie:
  (1). Jeśli program ma kilka plików *.EXE, musisz również do nich dodać regułę.
  (2). Pamiętaj, że są też reguły wychodzące. Tam robisz to samo.

  OdpowiedzUsuń